STRÓJ KUTNOWSKI
Region kutnowski nie stanowi wyodrębnionego terytorium historycznego, geograficznego czy etnograficznego. W zasadzie zawsze znajdował się w tradycji folklorystycznej łęczyckiej. Chociaż ze względu na swoje położenie podatny był również na wpływy kujawskie i mazurskie. Wspominało tym Oskar Kolberg XXII tomie „LUDU”, który w całości poświęca łęczyckiemu. Ubiór tutejszego ludu niewiele różni się od strojów Mazurów rawskich i łowickich, jedynie w okolicach Krośniewic zbliżony był do kujawskiego spod Kowala. Ubiór kobiet różni się tylko inaczej przystrojonym czepcem oraz nieco krótszą katanką wierzchnią.
STRÓJ KUTNOWSKI DAMSKI
Kutnowski strój damski ma krótkie katanki w kolorze głębokiego różu. Spódnice w odcieniu granatu ozdobione białymi fartuszkami. Na Glowie białe czepce ze wstążkami w kolorach białym, różowym i niebieskim. Na nogach czerwone buty.STRÓJ KUTNOWSKI MĘSKI
Białe koszule, na których noszono czarne kamizelki z czerwonymi lamówkami. Tak samo ozdobione są sukmany. Spodnie w kolorze granatowym. Na głowach czapki ozdobione kolorowymi kwiatkami. Czerwone buty.