Statut
Stowarzyszenia
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej
Rozdział I
Postanowienia ogólne
Paragraf 1
1)Stowarzyszenie nosi nazwę Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. 2)Stowarzyszenie jest kontynuatorem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej powstałego w 1968 roku.Paragraf 2
- Stowarzyszenie skupia osoby pragnące prowadzić działalność artystyczną w zakresie kultywowania tradycji i folkloru polskiego, a w szczególności oryginalnych elementów kultury ludowej okolic Kutna.
- Sfera zadań publicznych obejmuje zadania w zakresie :
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- działalności wspomagającej rozwój wspólnoty i społeczności lokalnych, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
- Działalność wymieniona w pkt. 1 może stanowić działalność odpłatną Stowarzyszenia.
Paragraf 3
Terenem działalności Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej i zagranica. Siedziba Stowarzyszenia mieści się w mieście Kutno.Paragraf 4
Okres działalności Stowarzyszenia nie jest ograniczony.Paragraf 5
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.Paragraf 6
Stowarzyszenie ma prawo do wstępowania do organizacji polskich i międzynarodowych, których działalność jest zgodna z celami statutowymi Stowarzyszenia.Paragraf 7
Stowarzyszenie działa na podstawie :- Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855z późn. zm.),
- Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.),
- Niniejszego Statutu,
- Innych aktów prawnych powszechnie obowiązujących.
Rozdział II
Cele i sposoby działania
Paragraf 8
Celem Stowarzyszenia jest:- Krzewienie polskiej kultury narodowej i ludowej w kraju i za granicą.
- Pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej i kulturowej.
- Kultywowanie historii, tradycji i kultury ze szczególnym uwzględnieniem folkloru
- Prowadzenie działalności artystycznej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i wydawniczej określonej Statutem.
- Upowszechnianie działań mających na celu rozwój artystyczny dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Animacja wydarzeń kulturalnych promujących polską tradycję patriotyczną, folklorystyczną,ludową i religijną.
- Jednoczenie środowiska artystycznego i nieartystycznego dla harmonijnego rozwoju społeczności lokalnych. Wspieranie i rozbudzanie inicjatyw obywatelskich na rzecz rozwoju kulturalnego.
- Promowanie i wzmacnianie aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.
Paragraf 9
Określone w paragrafie 8 cele Stowarzyszenie realizuje poprzez :- Naukę tańca, śpiewu i muzyki.
- Prowadzenie zespołów tanecznych, chóru i kapeli.
- Organizowanie i uczestnictwo w publicznych imprezach kulturalnych.
- Uczestnictwo w imprezach artystycznych, kulturalnych, folklorystycznych organizowanych przez podmioty obce.
- Tworzenie środowiska sprzyjającego aktywnemu uczestnictwu w kulturze i sztuce.
- Organizowanie warsztatów artystycznych, wystaw, festiwali, spotkań z artystami i twórcami ludowymi i innych imprez artystycznych.
- Działalność popularyzatorską i edukacyjną w obszarze zjawisk artystycznych.
- Upowszechnianie sztuki i działalności artystycznej w ośrodkach oddalonych od centrów kulturalnych.
- Organizowanie i współorganizowanie imprez kulturalnych i integracyjnych.
- Inicjowanie działalności wydawniczej w dziedzinie kultury i sztuki.
- Współpracę z władzami miasta i powiatu oraz placówkami kulturalnymi i oświatowymi w celu promowania twórczości artystycznej.
- Współdziałanie z innymi stowarzyszeniami i związkami twórczymi, instytucjami reprezentującymi kulturę i sztukę w celu inicjowania działań kulturalnych, edukacyjnych i wydawniczych.
- Inne działania sprzyjające rozwojowi statutowych celów Stowarzyszenia.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
Paragraf 10
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na :- członków zwyczajnych
- członków wspierających
- członków honorowych
Paragraf 11
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, akceptująca cele statutowe Stowarzyszenia.
- Małoletni, w wieku 16-18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą zostać członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego.
- Małoletni, w wieku poniżej 16 lat, mogą za zgodą opiekunów prawnych być członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia, jednakże bez prawa głosowania na Walnych Zgromadzeniach oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego.
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która udzieli mu pomocy finansowej lub w jakikolwiek innej formie wspiera działania Stowarzyszenia. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela delegowanego przez organ zarządzający. Członka wspierającego przyjmuje Zarząd na podstawie pisemnego zgłoszenia. Członkowie wspierający mają prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu i w Walnym Zgromadzeniu. Członek wspierający posiada głos doradczy. Nie posiada czynnego i biernego prawa wyborczego.
- Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która członkostwo honorowe nabyła poprzez uchwałę Walnego Zgromadzenia na wniosek Zarządu. Członek honorowy korzysta ze wszystkich uprawnień członka zwyczajnego z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego, a na Walnym Zgromadzeniu i posiedzeniach Zarządu przysługuje mu głos doradczy. Członkowie honorowi udzielają pomocy Stowarzyszeniu w realizacji jego zadań statutowych, przestrzegają postanowień Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.
Paragraf 12
- Warunkiem przyjęcia na członka Zespołu jest złożenie deklaracji.
- Deklaracja powinna być złożona w formie pisemnej i zawierać imiona, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres zamieszkania.
- O przyjęciu do Zespołu decyduje Zarząd uchwałą podjętą zwykłą większością głosów. Członkostwo powstaje z dniem podjęcia Uchwały o przyjęciu.
- Zarząd informuje zainteresowanego o przyjęciu lub odmowie przyjęcia w formie pisemnej.
- Założyciele, którzy podpisali listę założycieli Stowarzyszenia dołączoną do wniosku o rejestrację stowarzyszenia, stają się jego członkami z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o zarejestrowaniu Stowarzyszenia.
Paragraf 13
- Członek Stowarzyszenia ma prawo do :
- Uczestnictwa w życiu Stowarzyszenia i zgłaszania wniosków w sprawach związanych z jego działalnością,
- Udziału w Walnym Zgromadzeniu oraz żądania zwołania Walnego Zgromadzenia i umieszczania w porządku obrad swoich propozycji. Członkowie honorowi, członkowie wspierający i członkowie małoletni nie mają prawa głosu na Walnym Zgromadzeniu.
- Biernego i czynnego prawa wyborczego z zastrzeżeniem paragrafu 11 ust.3,4,5
- Wolnego wstępu na imprezy artystyczne organizowane przez Stowarzyszenie
- Do obowiązków członka Stowarzyszenia należy :
- przestrzeganie postanowień Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
- współpraca z Zarządem Stowarzyszenia w celu efektywnej realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
- dbałość o dobro i rozwój Stowarzyszenia i poszanowanie jego mienia,
- terminowe uiszczanie składek członkowskich z wyjątkiem członków wspierających i członków honorowych.
Paragraf 14
- Utrata członkostwa w Stowarzyszeniu następuje w razie :
- śmierci członka Stowarzyszenia lub utraty przez niego osobowości prawnej,
- wystąpienie ze Stowarzyszenia należy zgłosić na piśmie do Zarządu,
- pozbawienia członkostwa uchwałą Zarządu w razie rażącego naruszenia postanowień Statutu, a także wskutek nie płacenia składek członkowskich przez okres co najmniej 1 roku. Uchwałę o pozbawieniu członkostwa podejmuje Zarząd. Od uchwały tej członek może odwołać się do Walnego. Zgromadzenia w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji o pozbawieniu członkostwa wraz z uzasadnieniem.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
Paragraf 15
Władzami Stowarzyszenia są :- Walne Zgromadzenie Członków zwane dalej „Walnym Zgromadzeniem”.
- Zarząd.
- Komisja Rewizyjna.
Paragraf 16
- Walne Zgromadzenie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Walne Zgromadzenie Zwołuje Zarząd co najmniej 1 raz w roku w pierwszym kwartale.
- W przypadku nie wykonania obowiązku, o którym mowa w pkt. 2 przez Zarząd, Zwyczajne Zgromadzenie może być zwołane po uprzednim wezwaniu Zarządu do zwołania Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia bądź przez Komisję Rewizyjną, bądź przez 1/5 ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania.
- O terminie, miejscu i porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Zarząd, bądź,w przypadku, o którym mowa w pkt. 3 Komisja Rewizyjna lub 1/5 ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania informuje członków uprawnionych do głosowania, informuje członków w sposób zapewniający skuteczność poinformowania minimum na 14 dni przed terminem.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie może być zwołane w każdym czasie z inicjatywy Zarządu, na pisemne żądanie Komisji Rewizyjnej, bądź na pisemny wniosek co najmniej 1/5 ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie jest zwoływane przez Zarząd w terminie 14 dni od daty zgłoszenia wniosku, obraduje i podejmuje decyzje w sprawach, dla których zostało zwołane.
- W przypadku nie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia przez Zarząd w trybie,o którym mowa w pkt. 6, Komisja Rewizyjna oraz 1/5 ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania uzyskuje kompetencję do samodzielnego zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
- O terminie, miejscu i porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Zarządu, bądź w przypadku, o którym mówi w pkt 7 Komisja Rewizyjna lub 1/5 ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania informuje członków w sposób zapewniający skuteczność poinformowania minimum na 14 dni przed terminem
- Jeżeli Walne Zgromadzenie nie może się odbyć ze względu na brak co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, Zarząd zwołuje Walne Zgromadzenie w drugim terminie, który może zostać wyznaczony nie wcześniej niż po 30 minutach od pierwszego terminu.
- W przypadku niewykonania powyższego obowiązku przez Zarząd, kompetencja do zwołania Walnego Zgromadzenia w drugim terminie przechodzi na Komisję Rewizyjną i 1/5 ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania.
Paragraf 17
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy w szczególności:
- zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej za ubiegły rok,
- podejmowanie uchwał programowych,
- wybór i odwoływanie członków Zarządu Stowarzyszenia oraz Komisji Rewizyjnej,
- przeprowadzanie wyborów uzupełniających do władz Stowarzyszenia,
- rozpatrywanie odwołań od decyzji pozostałych władz Stowarzyszenia,
- podjęcie uchwały o zmianie Statutu,
- udzielanie absolutorium władzom Stowarzyszenia,
- ustalenie wysokości składki członkowskiej,
- zatwierdzanie, na wniosek Zarządu, struktury organizacyjnej Stowarzyszenia,
- podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia,
- rozstrzyganie odwołań od uchwał Zarządu o wykreśleniu z listy członków w wypadku przewidzianym w paragrafie 14 pkt. a) i c),
- rozpatrywanie innych spraw na wniosek Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, jeżeli zostaną umieszczone w porządku obrad.
- ustanawianie i odwoływanie pełnomocnictwa do podpisywania umów między Stowarzyszeniem a członkiem Zarządu.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Stowarzyszenia.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia w sprawach ustalenia składki członkowskiej oraz pozbawienia członkostwa z przyczyn określonych w paragrafie 14 pkt. b) zapadają większością co najmniej 50% oddanych głosów.
- Głosowanie jest jawne, z wyjątkiem wyboru i odwołania członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej, dla których zarządza się głosowanie tajne.
- Zmiany Statutu dokonywane są uchwałą Walnego Zgromadzenia podjętą większością 2/3 (dwie trzecie) głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu.
- Stowarzyszenie można rozwiązać na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej większością % (trzy czwarte) głosów w obecności co najmniej 2/3 (dwie trzecie) liczby członków Stowarzyszenia.
Paragraf 18
- Zarząd Stowarzyszenia jest władzą najwyższą w okresie między Walnymi Zgromadzeniami i składa się z 5 członków Stowarzyszenia.
- Zarząd odpowiada za swoją działalność przed Walnym Zgromadzeniem i jest przez nie wybierany i odwoływany.
- Kadencja Zarządu trwa 3 lata.
- Członkowie Zarządu wybierają ze swego grona Prezesa, Zastępcę Prezesa, Sekretarza i Skarbnika na pierwszym posiedzeniu Zarządu po Walnym Zgromadzeniu.
- Zarząd działa w oparciu o Regulamin Zarządu uchwalony przez Walne Zgromadzenie
- Do obowiązków Zarządu należą :
- racjonalne gospodarowanie mieniem i środkami finansowymi Stowarzyszenia, zatwierdzenia budżetu oraz jego zmian,
- występowanie w imieniu Stowarzyszenia i reprezentowanie go ,
- zawieranie umów i zaciąganie zobowiązań,
- zwoływanie zwyczajnych i nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń oraz uczestniczenie w nich,
- proponowanie porządku obrad Walnych Zgromadzeń i przygotowywanie projektów uchwał
- sporządzanie sprawozdań finansowych Stowarzyszenia i przedstawianie ich Walnemu Zgromadzeniu,
- opracowywanie i zatwierdzanie regulaminów i innych dokumentów w zakresie działania Zespołu,
- udostępnianie Komisji Rewizyjnej i zewnętrznym organom kontrolnym żądanych materiałów,
- przyznawania członkostwa i wykluczenia członków,
- ustanowienia i odwołania pełnomocnictwa.
- Zarząd reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz w stosunku do władz i osób trzecich, w sądzie i poza sądem
- Jeśli członek Zarządu trwale nie może wykonywać swoich obowiązków, Walne Zgromadzenie dokonuje wyboru uzupełniającego w ciągu 2 miesięcy od zaistnienia przeszkody uniemożliwiającej członkowi Zarządu wykonywanie obowiązków.
Paragraf 19
- Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie.
- Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 3 lata.
- Do zadań Komisji Rewizyjnej należy kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia w zakresie gospodarki finansowej, rachunkowości oraz zabezpieczenia majątku Zespołu.
- Podjęcie przez Walne Zgromadzenie uchwał w sprawach określonych w paragrafie 17 pkt l lit. a) i g) wymaga zasięgnięcia opinii Komisji Rewizyjnej.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej wykonują swoją pracę społecznie i nie mogą wykonywać innej płatnej pracy na rzecz Stowarzyszenia.
- Jeżeli członek Komisji Rewizyjnej trwale nie może wykonywać swoich obowiązków, Walne Zgromadzenie dokonuje wyboru w ciągu 2 miesięcy od zaistnienia przeszkody uniemożliwiającej członkowi Komisji wykonywanie obowiązków. Kadencja członka Komisji Rewizyjnej wybranego w wyborach uzupełniających kończy się z upływem kadencji Komisji Rewizyjnej wybranego w wyborach uzupełniających kończy się z upływem kadencji Komisji.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu Stowarzyszenia, pozostawać z członkami Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej oraz nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa skarbowego.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż określone w art. 8 pkt 8 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.
Paragraf 20
- Oświadczenia w imieniu Stowarzyszenia, w tym również oświadczenia majątkowe Stowarzyszenia mogą być składane lub podpisywane przez dwóch członków Zarządu Stowarzyszenia, tj. Prezesa i członka Zarządu.
- Zarząd może ustanowić pełnomocników do wykonania określonego rodzaju spraw ustalając w drodze uchwały zakresu umocowania. Pełnomocnictwo może być w każdej chwili odwołane. Odwołanie wymaga uchwały Zarządu.
Paragraf 21
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej 4 członków. Przy jednakowej ilości głosów głos Prezesa jest decydujący.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej 2 członków. Przy jednakowej ilości głosów konieczne jest zwołanie z trzyosobowej Komisji Rewizyjnej.
Rozdział V
Majątek i gospodarka Stowarzyszenia
Paragraf 22
- Majątek Stowarzyszenia powstaje z :
- składek członkowskich,
- darowizn, spadków, zapisów przyjętych zgodnie z przepisami prawa,
- wpływów ze zbiórek publicznych i różnego rodzaju imprez,
- wpływów z dotacji, subwencji, grantów,
- wpływów z działalności statutowej
- dochodów z majątku Stowarzyszenia,
- dochodów z działalności odpłatnej,
- wpływów z loterii i aukcji,
- innych źródeł.
- Funduszami Stowarzyszenia zarządza Zarząd.
- Stowarzyszenie prowadzi rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Stowarzyszenie nie może:
- udzielać pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów łub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia,opieki lub kurateli,
- przekazywać majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
- wykorzystywać majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego;
- zakupywać towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Paragraf 23
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą i podejmować przedsięwzięcia zarobkowe służące wypracowaniu i pozyskiwaniu środków na realizacje celów i zadań statutowych.
- Działalność gospodarcza jest działalnością dodatkową i służebną wobec działalności statutowej, co oznacza, że dochody z działalności gospodarczej służą prowadzeniu działalności statutowej. Cały dochód ( nadwyżki przychodów nad kosztami) Stowarzyszenie przeznacza na działalność statutową.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
Paragraf 24
Zmiany w Statucie wymagają zatwierdzenia przez organ rejestrujący.Paragraf 25
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowanie odpowiednie przepisy prawa. Tekst jednolity statutu z dnia 19.10.2018 r. Podpisy Zarządu: 1) Prezes ……………………………………….. 2) Zastępca Prezesa…………………………….. 3) Skarbnik……………………………………… 4) Sekretarz ………………………………..…… 5) Członek zarządu……………………………...